Kas ir klīniskais psihologs?

Klīniskais psihologs ir persona, kura atbilstoši likumā noteiktajām prasībām ieguvusi tiesības veikt psihologa profesionālo darbību. 

Klīniskais psihologs sniedz psiholoģisko palīdzību dažādu garīgo, emocionālo un uzvedības traucējumu un citu psiholoģisko problēmu gadījumos. 

Klīniskā psihologa galvenās darbības jomas ir psiholoģiskā konsultēšana, psiholoģiskā izpēte, izvērtēšana un rehabilitācija.

Vai man tiešām vajag psihologu?

Jūs varētu domāt: "Manas problēmas nav īstas problēmas. Citiem cilvēkiem viss ir daudz sliktāk."

Mēs visi varam gūt labumu, ieraugot citu perspektīvu un izveidojot saikni ar citu cilvēku. Turklāt mēs kā speciālisti spējam apstrādāt to, ko jūs jūtat, savādāk, nekā, iespējams, jūsu draugi vai ģimenes locekļi.

Ja neesat pārliecināts, vai tas jums ir piemērots, labprāt atbildēsim uz visiem jautājumiem, kas jums varētu rasties par mums vai procesu kopumā. 

Ko man sagaidīt no pirmās sesijas?

Pirmā klienta un psihologa tikšanās ir iepazīšanās vizīte, kuras laikā tiek izprasta klienta dzīves situācija, grūtības un tiek noskaidrots, kādas izmaiņas klients sagaida redzēt. Savukārt klientam svarīgi saprast, vai viņam ir pieņemamas psihologa piedāvātās darba metodes, vai viņš var uzticēties un vai vēlas turpināt sadarbību ar konkrēto psihologu.

Tik bieži visgrūtākais solis ir veikt pirmo tikšanos! Mēs jums sniegsim skaidrus norādījumus par to, kā atrast mūsu kabinetu un atbildēsim uz jautājumiem, ja tādi radīsies. Ja konsultācija būs tiešsaistē, nosūtīsim jums saiti, lai pieslēgtos. Nekam nevajadzētu radīt mulsumu vai neskaidrību, vēlamies, lai jūs justos droši!

Cik bieži jāapmeklē sesijas? Cik ilgi?

Jūsu sesiju biežums vienmēr būs tāds, kādu mēs kopīgi izlemsim, lai šis process būtu piemērots jūsu dzīvei un jūsu finansēm. 

Ir klienti, kuri paliek uz 1–3 mēnešiem un jūtas gatavi apstāties, citi, kuri apmeklē gadu, un citi, kas nāk vienreiz mēnesī vairākus gadus tikai tāpēc, ka tā ir pašaprūpes forma, kas viņiem ir svarīga un spēcinoša. Mēs kopīgi izlemsim, kāds modelis der jums, jūsu konkrētajam mērķim, kuru vēlaties sasniegt.

Vai konsultācijas ir konfidenciālas?

Psihologs neizpauž informāciju par klientu, kas tapusi zināma, pildot profesionālos pienākumus, bez iepriekšējas klienta atļaujas, izņemot gadījumus, kas noteikti likumā.

Izņēmumi ietver:

  • Ja pastāv aizdomas par noziedzīgu nodarījumu pret personas dzīvību, veselību, tikumību vai dzimumneaizskaramību, psihologam ir pienākums ziņot attiecīgajām instancēm.
  • Ja klients vēlas kaitēt sev. Psihologs darīs visu iespējamo, lai strādātu ar indivīdu, lai nodrošinātu viņa drošību. Tomēr, ja indivīds nesadarbojas, iespējams, būs jāveic papildu pasākumi.

Kas nav psihologa kompetence?

Psihologa kompetence nav psihisku slimību diagnosticēšana un ārstēšana. Psihologs ar psiholoģiskās izpētes metodēm var saskatīt kādu psihisku stāvokļu iezīmes un sniegt rekomendācijas, kur vērsties pēc pilnīgas izmeklēšanas un medikamentozas ārstēšanas, ja tāda nepieciešama.

Klienta loma konsultēšanas procesā

Ļoti nozīmīga loma ir klienta motivācijai. Svarīgi, lai klients vēlas iesaistīties un iedziļināties sevī, savās sajūtās, domās, uzvedībā, lai varētu panākt vēlamās izmaiņas savā dzīvē un personībā.

Vai online konsultācijas ir efektīvas?

Psiholoģiskā konsultēšana tiešsaistē ir efektīva, ja to vada profesionāls speciālists un tiek izmantotas atbilstošas metodes.

Lai iegūtu rezultātus, kas līdzvērtīgi tiem, kas iegūti klātienes sesijās, ir nepieciešams veikt sesijas, izmantojot videozvanu sistēmu, kas nodrošina raitu komunikāciju un labu terapeitisko attiecību nodibināšanu.